UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ

Animatorzy Miejscowości z Charakterem Dulowa zapraszają

do

„ DULOWEJ. ZAGINIONEJ WIOSKI”

 

Dlaczego „ Zaginiona Wioska” ???

….Dawno, dawno temu, w sąsiedztwie niewielkiej wsi Dulowa, gdzieś wśród pól, znajdowała się piękna i malownicza osada Łaziska. Nazwano ją tak na pamiątkę wykarczowanego niegdyś gęstego lasu. Jej właścicielami byli zgodni małżonkowie, którzy po kilku latach małżeństwa doczekali się upragnionej, pięknej córki. Dziewczynce dano na imię Formoza, ale ze względu na jej energię i wesołość mówiono do niej po prostu  „Froszka”. Wszyscy mieszkańcy Łazisk znali ją i darzyli sympatią. Formoza dzieciństwo spędziła w szczęściu i spokoju. Gdy dorosła, rodzice znaleźli jej męża - starszego, zamożnego gospodarza z okolic Olkusza. Był to Marcin z Sąspowa, jak się później okazało zwany „Szatanem”. Nikt nigdy nie wiedział, skąd wziął się przydomek wybranka dziewczyny. Jednak Froszka i Marcin tworzyli parę żyjącą w zgodzie i miłości. Byli szanowanymi gospodarzami, do których wielu udawało się po poradę. Doczekali się trójki potomstwa: dwóch synów - Franciszka i Prandoty oraz córki Hanki. Około 1380 roku umarł Marcin. W niedługim czasie………………..

Jest to fakt autentyczny, potwierdzony bibliografią.

Nieistniejące już dzisiaj Łaziska sąsiadowały z Dulową a granicą była rzeka o nazwie Baba. Łaziska rozciągały się pomiędzy Dulową a Młoszową. Niegdyś Baba była wielką rzeką, dzisiaj pozostał tylko strumyk i niczym nieskażony teren z pozostałością trawy morskiej, chronionych roślin i starych drzew.

Łazy, tzn. miejsce wypalone po lesie lub zaroślach, zdatne pod upraw.

„Dulowa. Zaginiona Wioska” jest bowiem myślą przewodnią, symbolem całego nieistniejącego świata, zaginionych zawodów, zaginionych przedmiotów, potraw, zwyczajów, sztuki ludowej, tradycji, zabaw, roślin, śladów, które przepadły, ale……

W Dulowej jest również dużo innych atrakcji przyrodniczych: Puszcza Dulowska, Las Wyręby, Lisi Dół, Skałki, wąwozy, jary. Jest również rzeczka Dulówka niczym nieskażona, biegnąca w samoistnie ukształtowanymi brzegami. Przez Dulową przebiega także kilka szlaków pieszych i rowerowych.

Atrakcje historyczne to: stary folwark z zabudowaniami gospodarskimi, pozostałości po starym młynie wodnym, stary dworzec kolejowy wybudowany w 1897r. Przez Dulową niegdyś przebiegała granica między III Rzeszą Niemiecką a Generalną Gubernią, w związku z tym do dziś krążą ciekawe anegdoty i wiele tajemniczych opowieści….

 

Przyjedź i odkryj tajemnice „Dulowej. Zaginionej Wioski”

KOGO ZAPRASZAMY?

- zorganizowane grupy szkolne (szkoła podstawowa i gimnazjum) na warsztaty i wizyty edukacyjne łączące aktywność na świeżym powietrzu z nauką nowych umiejętności. Oferta dostosowana do postawy programowej poszczególnych grup.

-  zorganizowane grupy osób dorosłych, w tym grupy seniorów na warsztaty i do aktywnego wypoczynku, oraz poznawania atrakcji naszej miejscowości.

- zorganizowane grupy pracowników firm- eventy

- rodziny z dziećmi do wspólnego odkrywania tajemnic „Dulowej. Zaginionej Wioski”

- indywidualnych turystów do skorzystania ze specjalnie przygotowanej oferty przyrodniczo- historyczno-edukacyjnej („Kamienny Szlak zaginionych Zawodów w Dulowej”, oraz questing)

- eventy dla różnych grup wiekowych

 

Cele naszej działalności :

- promowanie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych aktywnego stylu życia, zdrowych nawyków żywieniowych, oraz postaw proekologicznych

- edukacja regionalna „ Ocalić od zapomnienia”

- ożywianie gospodarki wsi, oraz integracja społeczności

 

Nasza oferta dostosowana jest do zainteresowań i wieku uczestników.

Do realizacji każdego zadania podchodzimy indywidualnie.

Istnieje możliwość zmian w programie, oraz łączenia ofert.

Dojazd i ubezpieczenie we własnym zakresie

Wycena ofert następuje po wcześniejszym kontakcie na poniższy adres:

Kontakt:  dulowa@miejscazcharakterem.pl

 http://dulowa.miejscazcharakterem.pl

 

 Dulowa. Zaginiona Wioska

oferuje niezapomniane przygody,

oraz edukację z kreatywna zabawą

 

Warsztaty i lekcje edukacyjne ( dla grup 15-25 osób):

 

  1. 1.       Podróż szlakiem zaginionych zawodów  – kreatywne lub interaktywne warsztaty i zajęcia edukacyjne,  przedstawiające pokaz zaginionych zawodów, oraz ginącej sztuki ludowej. Pokaz atrybutów i wytworów związanych z danym zawodem. Czas trwania każdych warsztatów 2 lub 3 godz. lekc. Oferujemy także plenerowy pokaz wymienionych zawodów w zależności od pogody i pory roku. Warsztaty do wyboru: 

Młynarz, warsztaty edukacyjne pt. „ Skąd się bierze chleb?”- mielenie zboża w kamiennych żarnach

Piekarz, warsztaty sporządzania i wypieku tradycyjnego wieloziarnistego wiejskiego chleba, połączone z degustacją

-  Warsztaty wypieku tradycyjnych piecuchów ( placków) z Zaginionej Wioski, degustacja

Drwal, warsztaty edukacyjne pt. „Odkrywamy pracę drwala” wycieczka do lasu i szukanie tajemniczego skarbu

Nosiwoda i praczka, scenka pt. „ Jak dawniej dostarczano wodę do domów”- wycieczka w plener. Pobudzanie wrażliwości na piękno środowiska naturalnego

Zielarka „Kwiatowa pani” warsztaty do wyboru: bukiety lawendowe (miesiące letnie) wianki, stroiki lub bukiety z różnych kwiatów

Skryba, warsztaty- nauka pisania gęsim piórem 2 godz. lekc.

 

2.  Warsztaty z drwalem- interaktywne warsztaty pracy w drewnie, dla dzieci i dorosłych          2- 3 godz. lekc:

-  drewniane cuda- do wyboru: wykonywanie świeczników, podstawków pod kubek, deseczek do krojenia i innych

-  układamy obrazki z drewna

-  technika relaksacyjna- kolorowanki  na drewnie

-  technika relaksacyjna- kolorowanki odstresowujące

 

3.  Człowiek Lasu- ekstremalne warsztaty budowy szałasu w lesie ( łączny czas 5-6 godz.)

4. Sznurkowe oplatanki – interaktywne warsztaty zdobienia szkła, buteleczek, słoiczków, 2-3 godz.lekc

5. Nitkowe cuda- warsztaty wykonywania obrazów przestrzennych, 2 godz. lekc.

6. Zgadula- warsztaty sensoryczne połączone z wycieczką do Puszczy Dulowskiej

7. Eko- maskotki z materiału- warsztaty interaktywne i edukacyjne upowszechniające ograniczenie powstawania odpadów (zwierzątka, poduszeczki, lalki), 3 godz. lekc.

8. Interaktywne warsztaty florystyczne- nauka układania kompozycji z kwiatów żywych, sztucznych lub suchych 3 godz. lekc.

9. Zaginione wytwory plastyki obrzędowej „ Dziedzictwo Kulturowe Małopolski- Ocalić Od Zapomnienia”- edukacyjne i interaktywne warsztaty, 3 godz lekc.:

-  zdobnictwo w opłatku- wykonywanie tradycyjnych światów i innych dekoracji

-  bibułkarstwo- wykonywanie kwiatów bibułowych różnymi technikami

-  zabawkarstwo- wykonywanie tradycyjnych ozdób choinkowych

-  warsztaty wykonywania tradycyjnej podłaźniczki (pierwotnej choinki)

-  warsztaty wykonywania tradycyjnej palmy wielkanocnej

 

10. Zaginione przepisy kulinarne - warsztaty kreatywne i edukacyjne propagujące wśród uczestników zasady zdrowego odżywiania, 2-3 godz. lekc.:

- zdrowe odżywianie- warsztaty: tajemnice przygotowywania różnego rodzaju surówek i sałatek z owoców i warzyw, degustacja

-  zdrowe odżywianie- warsztaty przygotowania zdrowej, wieloskładnikowej zupy jarzynowej rodem z Zaginionej Wioski, degustacja

-  zdrowe odżywianie-warsztaty: tajemnice przygotowywania różnego rodzaju kanapek dekoracyjnych (dodatki: warzywa, zioła, nabiał, jajka, ryby, wędlina i inne),degustacja

-  warsztaty lepienia pierogów ze skarbami Zaginionej Wioski, degustacja

-  warsztaty interaktywne „ Dla  życia”- nauka przygotowania tradycyjnych potraw do wyboru: żurek, kapusta kiszona, ogórki kiszone, sałatki kiszone

-  warsztaty przygotowania ziemniaków z różnymi ziołami, degustacja

-  warsztaty „ Zaginiony kociołek”- nauka sporządzania ziemniaków w kociołku na ognisko połączona z degustacją i ogniskiem

 

11. Rzeźba w owocach i warzywach-Zaginiony Świat warsztaty wykonywania dekoracji  z owoców i warzyw (5 godzin, w tym przerwa kawowa) grupa do 10 osób. Warsztaty przeprowadza mistrz carvingu.

 

WYCIECZKI:

 1. „ Kamienny Szlak Zaginionych Zawodów”- wycieczka edukacyjna w najpiękniejsze miejsca Dulowej, czas przejścia 3,5- 4 godz. a) z opiekunem b) bez opiekuna. Poznanie przez uczestników ciekawych miejsc, ludzi, wydarzeń, rozwijanie zainteresowań i ich kreatywności.

Istnieje możliwość  wykonania  dodatkowych pokazów przedstawiających pracę poszczególnego zaginionego  zawodu w terenie, do wyboru: młynarz, nosiwoda, drwal, skryba, zielarka.  (W przypadku wykonywania dodatkowych scenek rodzajowych , należy doliczyć czas- 0.5  godz. na jedną scenkę). Wydrukuj mapkę

 

2. Wycieczka nad Zalew Chechło ( transport własny)

 

3. Wycieczka do Skansenu w Wygiełzowie (transport własny)

 

4. Wycieczka na Zamek w Lipowcu (transport własny)

 

5. Wycieczka do Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej – zwiedzanie: Muzeum Misyjne, Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej, Muzeum Karmelitańskie (transport własny)

 

6.  Wycieczka- zwiedzanie Kurhanu, jedynego w Europie Ośrodka Pamięci Zmarłych

 

 

Zapraszamy do przejścia trasami różnych questów

 

      Questing to rodzaj bezobsługowej gry polegającej na odkrywaniu dziedzictwa miejsca i tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach.

 

1.  Quest „ Konfucjusz w Puszczy Dulowskiej”-terapia dla duszy- samodzielna wycieczka edukacyjna przeznaczona dla dzieci, młodzieży, dorosłych, osób niepełnosprawnych, grup nordic valking, spacerowiczów, prowadząca w sam środek Puszczy Dulowskiej. Na finiszu zdobycie nagrody. Czas przejścia w obydwie strony ok. 2 godz.  Wydrukuj mapkę

 

2.  Quest rowerowy po Puszczy Dulowskiej- samodzielna wycieczka rowerowa, prowadząca w najpiękniejsze zakątki Puszczy Dulowskiej, kończąca się zdobyciem skarbu.  Czas przejazdu ok. 1,5 godz.  Wydrukuj  mapkę

 

3. Quest „ Zaginiony Świat”- czyli wyprawa do ukrytych miejsc i zapomnianych historii o Dulowej. Samodzielna wycieczka edukacyjna przeznaczona dla dzieci, młodzieży, dorosłych, grup nordic valking, spacerowiczów, prowadząca przez Dulową, kończąca się zdobyciem nagrody.  Wydrukuj mapkę

 

Upominki z Zaginionej Wioski

 

Skarby z Zaginionej Wioski

Stopa Marcina Szatana

 

 Oferta Dulowskich potraw regionalnych

 

Wszystkie dania na zamówienie przy ilości co najmniej 20 osób.

Istnieje możliwość dowozu na miejsce, na terenie Dulowej, gminy Trzebinia, Gminy Chrzanów i innych miejsc do uzgodnienia.

 

1. Specjalne danie dnia Zaginionej Wioski (zupa+ drugie danie)

2. Specjalny talerz obfitości z Zaginionej Wioski / 1 os.

 

Ponadto oferujemy dania tradycyjne i regionalne do wyboru:

 

ŚNIADANIA / KOLACJE:

Pasztet z Dzikiego Dula

Mięsiwa z dzikiego Dula

Kiełbaski Dule

Sery

 

ZUPY:

Ślepy rosół z kluseczkami

Wodzianka dulowska zdrowotna

Parzybroda dulowska

Zalewajka dulowska z ziemniakami

Barszcz czerwony z krokietem, lub uszkami

Żurek z grzankami

 

DRUGIE DANIA:

Ziemniaki z zaginionego kociołka

Ziobro Marcina Szatana w kapuście, ziemniaki (żeberko z kapustą, ziemniaki)

Zaginiony kogut w marchewce, ziemniaki ( kurczak piecz. z marchewką zasmaż. ziemniaki)

Klopsiki w sosie, ziemniaki, specjalne buraczki z Zaginionej Wioski

Każde inne mięsiwa wg uznania

 

DANIA  BEZMIĘSNE:

Pierogi ze skarbem z zaginionej wioski ( różne rodzaje wg uznania)

Naleśniki Rochny- dziedziczki Dulowej

Hulajdy ze skwarkami:

(Dulowska potrawa, posiadająca certyfikat jako tradycyjna, zarejestrowana w 2015r. przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi).

 

DESERY i NAPOJE:

Bułka Dulka (słodka)

Tradycyjne dulowskie ciastko biszkoptowe

Tradycyjny dulowski sernik

Owocowy deser Formozy

Kompot z jabłek lub śliwek z Zaginionej Wioski

 

PIECZYWA:

Chleb z ziarnami Marcina Szatana

Warkocz Formozy

Rogal z serem Marcina Szatana

Bułka Rochny

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze