UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Sroda, 10 czerwca 2015
„Chrzanolandia zaprasza na…IV Jarmark Mikołajski” pt. „Szlachecka Zawierucha” w Chrzanowie – Kościelcu

Kolejne wydarzenie wpisane zostało w kalendarz imprez „Chrzanolandia zaprasza na…”. Zarząd Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” docenił Jarmark organizowany przez Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich z Chrzanowa pod nazwą „Jarmark Mikołajski” – zaplanowano nie tylko włączenie go do marki, ale też wspólną organizację oraz wsparcie finansowe.

Impreza organizowana jest już piąty raz, w pierwszych latach pod nazwą Jarmark Średniowieczny, w tym roku zmieniło nazwę na Mikołajski, po to by móc, co roku prezentować inny okres w dziejach Polski. Człon Mikołajski wywodzi się od patrona miasta Chrzanowa Św. Mikołaja.

Wydarzenie „Chrzanolandia zaprasza na…Jarmark Mikołajski” odbyło się 7 czerwca w Parku Kościelcu w Chrzanowie. Miejsce to jest wybrane nie bez powodu – znajdują się tam ruiny Pałacu hr. Starzeńskiego. W tym roku przybrał formę Szlacheckiej Zawieruchy. Przybliżony został czas gdzie według polskiego porzekadła „każdy szlachcic na zagrodzie był równy wojewodzie”. Miał miejsce typowy szlachecki zajazd, spalenie karczmy oraz pojedynek o cześć białogłowy  do pierwszej krwi. Były pląsy, tańce i hulanki do godzin wieczornych. Tańce dworskie wzorowane na traktatach  XVI i XVII wiecznych oraz bogate szlacheckie stroje bawiły oko licznie przybyłych uczestników. Mogliśmy oglądać Ciężkozbrojną Husarie w wykonaniu  Grupy Konnej Dextrarius, zbuntowaną szlachtę i oddział pikinierów.  Wiek XVI  jest nazywany Złotym Wiekiem Polski, a wiek XVII wiekiem wojen, zwycięstw i porażek, Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej wprowadziło uczestników w klimat tych wieków.

Liczne kramy, rzemieślnicy oraz  kącik zabaw dla dzieci były dodatkami, który umilił czas na wydarzeniu, a czynna Katownia gdzie można było skorzystać z usług Kata i Inkwizytora rozbawiła niejednego dorosłego i przyprawiła o dreszcz emocji wiele dzieci.

galeria zdjęć

IMG_2557 (Custom).JPG

IMG_2196 (Custom).JPG

IMG_2417 (Custom).JPG

IMG_2419 (Custom).JPG

IMG_2559 (Custom).JPG

IMG_2558 (Custom).JPG

Sroda, 12 września 2018
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze