UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Poniedziałek, 09 marca 2020
Mętkowska Marchwionka oraz Krówka Regulicka otrzymały rekomendację małopolskiej Rady ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego, której przewodniczy wicemarszałek Łukasz Smółka!!

5 marca 2020 roku Lokalna Grupa Działania ,,Partnerstwo na Jurze" uczestniczyła w posiedzeniu małopolskiej Rady ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego, której przewodniczy wicemarszałek Łukasz Smółka.

Nasze Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z  Mętkowa i Regulic przedstawiły swoje potrawy, czyli Mętkowską Marchwionkę i Krówkę Regulicką. Potrawy te uzyskały rekomendację małopolskiej Rady ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego do włączenia na listę prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dziękujemy Paniom z KGW zaangażowanym w krzewienie tradycji kulinarnych na naszym terenie i za godne reprezentowanie naszego obszaru przed komisją, co zakończyło się sukcesem. Dziękujemy również Pani Agnieszce Oczkowskiej za koordynowanie i przeprowadzenie całego procesu wyłaniania potraw. 

Lokalna Grupa Działania ,,Partnerstwo na Jurze" w 2019 roku realizowała projekt własny którego celem było wyłonienie 7 potraw tradycyjnych z terenu powiatu chrzanowskiego, co udało nam się osiągnąć. W sierpniu 2019  roku złożyliśmy wnioski o wpis potraw na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez MRiRW. W lutym 2020 roku otrzymaliśmy zaproszenie z dwoma potrawami na posiedzenie komisji. Mamy nadzieję, że kolejne 5 potraw również dostanie zielone światło od marszałka województwa małopolskiego. Poniżej przypominamy przepisy które udało nam się wyłonić:

  • Mętkowska Marchwionka,
  • Zagórskie Placki z Pokrzywą,
  • Krówka Regulicka,
  • Racuchy Bolęcińskie,
  • Babka Wojenna z Gromca,
  • Szarpańce Karniowickie,
  • Kluski Tlone z Luszowic

Polecamy poczytać więcej o posiedzeniu komisji na stronach:

https://www.malopolska.pl/aktualnosci/rolnictwo/zupy-i-slodycze-z-malopolski-kandydatami-na-liste-produktow-tradycyjnych

https://przelom.pl/29970-metkowska-marchwionka-i-krowka-regulicka-na-liscie-produktow-tradycyjnych.html

 

W niniejszej broszurze kulinarnej znajdziecie Państwo 10 przepisów pochodzących z terenu powiatu chrzanowskiego.
Trzy z nich zostały wpisane już na listę produktów tradycyjnych:

https://drive.google.com/file/d/1J43EKjcrrWMIBhjHmqfzFP6AmlMcqr_x/view

 

 

 

 

 

 

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze