UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Piątek, 06 maja 2016
„Piknik Patriotyczny przybyli ułani …”

Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze”, jako współorganizator II Rajdu Konnego trasą ucieczki I etapu rtm. Witolda Pileckiego i „Pikniku Patriotycznego”, który towarzyszył postojowi kawalerzystów w Gromcu przygotowała wiele atrakcji obejmujących historię, tradycje i dziedzictwo terenu.

Stacja ta zorganizowana została w formie oddolnej partycypacyjnej inicjatywy koordynowanej przez nasze stowarzyszenie. Zaprosiliśmy do współpracy wiele organizacji i osób. W ludowych i ułańskich klimatach nie zabrakło akcentów konkursowych i wystawowych. Tradycje połączyliśmy z nowoczesnością.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

galeria zdjęć cz. 1

galeria zdjęć cz. 2

Ponad 30 ułanów współpracujących z Towarzystwem Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej wyruszyło konno z Oświęcimia do Alwerni szlakiem I etapu ucieczki rtm. Witolda Pileckiego. Rajd zainaugurowało zapalenie zniczy i złożeniem kwiatów  pod „Ścianą Straceń” w byłym niemieckim obozie Auschwitz przez delegację uczestników. Na szlak wyruszyli sprzed Państwowej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu. Planowana trasa prowadziła najpiękniejszymi zakątkami regionu, od Oświęcimia do Alwerni. Liczyła około 40 km i podzielona została na poszczególne etapy.

Swoją obecnością zaszczycił sołectwo Gromiec oraz objął Patronat Honorowy syn rotmistrza, Pan Andrzej Pilecki.

pilecki.jpg

Pierwszy postój zaplanowano w Domu Ludowym, w Gromcu, gdzie Ułanów chlebem, solą i piosenką przywitali Burmistrz Libiąża, Pan Jacek Latko, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Gromcaneczki” oraz licznie przybyli mieszkańcy powiatu chrzanowskiego.

kgw.jpg

O idei rajdu opowiedział Pan dr Ryszard Sobieraj oraz przybliżył niezwykłą postać rotmistrza Witolda Pileckiego.

Sobieraj.jpg

O oprawę artystyczną i muzyczną zadbali uczniowie szkolnego chóru „Wiolinki” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gromcu pod batutą Pani Jolanty Szczerbowskiej śpiewając pieśni patriotyczne.

chór.jpg

W trakcie wydarzenia dzieci i młodzież wzięli udział w konkursie historycznym przygotowanym przez Panią Renatę Malicką - nauczyciela historyka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gromcu. Quiz stanowił dobrą zabawę i rywalizację, przybliżył ten pasjonujący, ale i niełatwy fragment historii naszego kraju.

hist.jpg

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Gromca przygotowało poczęstunek dla strudzonych drogą kawalerzystów oraz przypomniało uczestnikom wydarzenia wojenne smaki i zapachy. Członkinie serwowały m.in.: babkę z obierków ziemniaków, ciasto z marchwi, herbatę z obierków jabłek. Ponadto przygotowały poczęstunek: bigos, bogracz, chleb ze smalcem, serniki, ciasta drożdżowe i inne.

bab.jpg

Ponadto poczęstunek dla uczestników wydarzenia przygotowała Firma Megalo.

Podczas Pikniku chrzanowska biblioteka zaprezentowała swoje stoisko wspólnie z biblioteką libiąską i trzebińską. Pod hasłem CZYTANIE NA SIANIE wspólnie promowały literaturę o tematyce patriotycznej oraz przeprowadziły quiz na tabletach.

Ponadto biblioteki zaprezentowały wystawy: pierwszą była ekspozycja broni białej autorstwa chrzanowianina, znanego regionalisty i twórcy Zbigniewa Tomskiego, drugą wystawa „Żołnierze Wyklęci”, a trzecią „Droga do wolności” pokazująca zbiór zdjęć o tematyce historycznej z Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej, który udostępnił chrzanowski regionalista Edmund Oczkowski.

MBP.jpg

broń.jpg

wyst.jpg

Kolejnym punktem programu były warsztaty malowania na drewnie i zdobywania sprawności harcerskich pod bacznym okiem harcerek i harcerzy z ZHP Chorągiew Śląska Hufiec Chrzanów im. dh dr Zdzisława Krawczyńskiego. Wśród sprawności jakie mogli zdobyć chętni były: mistrz: rzutu granatem, łączności, szyfrów, pląsów, ognisk i węzłów.

h1.jpg

h2.jpg

Reprezentanci Publicznego Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini zaprezentowali nauką języka migowego, treningi strzelectwa oraz pokaz samoobrony. Uczestnicy także mogli przymierzyć policyjny rynsztunek i poćwiczyć podstawowe zabiegi I pomocy przedmedycznej.

kad1.jpg

kad2.jpg

kad3.jpg

kad4.jpg

Miłośnicy historii mieli możliwość zobaczyć stoisko prezentowane przez: Panów Pawła i Karola Siuda z Libiąża z umundurowaniem, wyposażenie i broń strzelca piechoty września 1939 roku oraz militaria ze zbiorów libiąskich pasjonatów historii II wojny światowej i Pana Jerzego Kurzaka reprezentującego Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „73 pułk piechoty z Katowic” oraz Panią Annę Kot, Panów: Marcina Grabeckiego i Macieja Śliz reprezentujących Grupę Rekonstrukcji Historycznej Posterunek Policji Państwowej Powiatu Nowatorskiego w Nowym Targu w strojach polskiej policji z okresu międzywojennego.

r1.jpg

r2.jpg

r3.jpg

Koło Łowieckie „Daniel” Libiąż-Chełmek zaprezentowało bogatą kulturę, tradycje i zwyczaje łowieckie, ekspozycje trofeów łowieckich, akcesoria myśliwskie - w tym ubiory, sposoby wabienia zwierząt, literatura o tematyce myśliwskiej. Członkowie koła opowiedzieli o faunie i florze, pokazali na czym polega praca myśliwego oraz opowiedzieli o swojej pasji. Dodatkowo atrakcją był sokół.

d1.jpg

d2.jpg

W trakcie wydarzenia zaprezentowało się Stowarzyszenie Chrzanowskie Klasyki, jako grupa pasjonatów motoryzacji. Mogliśmy zobaczyć Polskiego Fiata 125p.

 chk.jpg

Ochotnicza Straż Pożarna z Gromca i Libiąża zaprezentowała tradycje pożarnicze. Uczestnicy wydarzenia zobaczyli strój strażaka i dowiedzieli się jakie zadanie musi spełniać oraz opowiedzieli jak powstaje pożar, i jakie są jego najczęstsze przyczyny. Dodatkowo można było zobaczyć sprzęt ratowniczo-gaśniczy oraz zwiedzić wóz strażacki.

Libiąskie Centrum Kultury zaprosiło dzieci na konkury sprawnościowe, m. in.: przeciąganie liny, wyścigi w workach, tor przeszkód, rzut kaloszem i wiele innych.

lck.jpg

W Domu Ludowym uczestnicy przedsięwzięcia mieli możliwość obejrzenia dokumentalnego filmu „Ucieczka z Piekła. Śladami Witolda Pileckiego” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento.

Ponadto z okazji Rajdu, dla uczestników LGD ufundowała i zaprojektowała bawełnianą torbę pamiątkową z popularnym motywem patriotycznym.

LGD „Partnerstwo na Jurze” serdecznie dziękuje Organizatorom i Partnerom przedsięwzięcia za zaangażowanie i pomoc przy organizacji Pikniku Patriotycznego w Gromcu. Dzięki takim inicjatywom nie ginie pamięć o naszych korzeniach.

Po krótkim odpoczynku szarża kawalerzystów wyruszyła dalej.

ulani.jpg

Organizatorzy i Partnerzy stacji Gromiec: Burmistrz Libiąża, Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze”, Libiąskie Centrum Kultury, Koło Gospodyń Wiejskich z Gromca, Sołtys i Rada Sołecka z Gromca, OSP w Gromcu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gromcu, Proboszcz Parafii Gromiec, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Libiążu, Miejska Biblioteka Publiczna w Trzebini, Zarząd Mienia Komunalnego w Libiążu, Klub Sportowy Gromiec, Związek Zawodowy Kontra w Libiążu, Bank Spółdzielczy w Chrzanowie, Koło Łowieckie Daniel Libiąż-Chełmek, Megalo, Stowarzyszenie Proobronno – Oświatowe Kadet, Publiczne Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Trzebini, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Chrzanów, Radny Rady Powiatowej Piotr Tyrański, Pan Marcin Bańkosz z stowarzyszenia Chrzanowskie Klasyki, Pan Henryk Dwornik przedsiębiorca, Pan Paweł Siuda, Pan Karol Siuda kolekcjonerzy militari i pasjonaci bitew wrześniowych z 1939 roku, Pan Zbigniew Tomski pasjonat i rekonstruktor białej broni, Pani Renata Malicka historyk, Pan Jerzy Kurzak reprezentujący Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „73 pułk piechoty z Katowic” oraz Pani Anna Kot, Panowie: Marcin Grabecki i Maciej Śliz reprezentujących Grupę Rekonstrukcji Historycznej Posterunek Policji Państwowej Powiatu Nowatorskiego w Nowym Targu.

 

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze