UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Sroda, 25 marca 2015
Polskie tradycje wciąż żywe - Marzanno, Marzanno, żegnaj ty zimowa panno … Witaj, Gaiku zielony, pięknie przystrojony …

Stało się już tradycją, że Stowarzyszenie Emerytów  i Rencistów „Wesoła Jesień” z Zagórza żegna zimę i wita wiosnę  wraz z dziećmi.

Zwyczaj żegnania zimy i witania wiosny jest obecny w polskiej kulturze od wieków, kultywowali go nasi przodkowie, także i my współcześnie. Mimo, że wraz z upływem czasu zmienia się ich charakter, a dawne obrzędy są stopniowo wypierane przez bardziej nowoczesne świętowania, wciąż nie brak osób, organizacji, które pielęgnują tradycje ustanowione w zamierzchłych czasach. Należą do nich Stowarzyszenie Emerytów  i Rencistów „Wesoła Jesień” z Zagórza.

W tym roku Stowarzyszenie odwiedziło Szkołę Podstawową nr 3 w Libiążu i wspólnie z nauczycielami oraz uczniami rozpoczęli przemarsz wkoło szkoły. Dzieci niosły Marzannę – kukłę symbolizującą panią zimę. Korpus kukły przedstawiał kobietę i wykonany był ze słomy, zamocowany na długim kiju, ubrany w odświętny strój oraz wianek.

Po spaleniu i symbolicznym utopieniu Marzanny nastąpił nowy obrzęd, wprowadzenia Gaika Zielonego, który ściśle jest związany z przywitaniem wiosny. Gaik to gałąź sosnowa, albo świerkowa przystrojona wstążeczkami, czasami innym ozdobami z papieru. Wprowadzano go, jako symbol wiosny i odnowy roślinności.

„Marzanna spalona, zła zima przepędzona

Wiosnę zaproście

Ona z gaikiem do nas przychodzi …”

Powitanie wiosny było niezwykle barwne i wesołe, a wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami z wielkim zaangażowaniem śpiewali wiosenne piosenki. Marzanna została spalona, a gaik zdobi wejście do szkoły i zachęca przyrodę do obudzenia z zimowego snu.

Uczniowie zapoznali się z tradycją obrzędu spalenia i topienia Marzanny oraz zwyczajem chodzenia z gaikiem.

galeria zdjęć

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze