UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Piątek, 20 marca 2015
Rękodzieło łączy pokolenia – warsztaty koronki klockowej

W dnia 16-18 marca 2015 roku Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” zorganizowała warsztaty z koronki klockowej pt. „Kunszt koronki klockowej”. Instruktorem była Pani Monika Dąbrowa dyplomowana koronczarka.

Koronka klockowa należy do najciekawszych i najtrudniejszych technik rękodzieła artystycznego. Do Polski mistrzów koronkarskich sprowadziła królowa Bona, która także zadbała o nauczycieli, aby to rękodzieło mogło rozpowszechnić się w naszym kraju. Koronka klockowa wykonywana jest przez splatanie ze sobą nici lnianych lub bawełnianych nawiniętych na specjalne szpulki zwane klockami. Wzór koronki klockowej, narysowany na kalce technicznej i usztywniony od spodu tekturą, jest przypięty szpilkami do poduszki lub wałka wypchanego trocinami. Dzięki tej technice uzyskać można delikatne ażurowe wyroby o bardzo zróżnicowanych wzorach. Istnieje wiele odmian koronek klockowych charakterystycznych dla różnych regionów świata. W zależności od rodzaju koronki do jej zrobienia używa się od kilku do ponad 100 par klocków. 

Koronka klockowa urzekła uczestników pięknem i precyzją. Podczas warsztatów uczestnicy zobaczyli unikatowe dzieła koronczarki Pani Moniki Dąbrowy (m.in. serwety, zakładki, obrazy, a nawet elementy ubioru), które zostały wystawione na ekspozycję. Był to bardzo dobry przykład promocji produktu lokalnego opartego na tradycji, a przede wszystkim ginącego zawodu.

Pani Monika od wielu lat zajmuje się koronką klockową, prowadzi warsztaty w ramach projektów związanych z ginącymi zawodami, tworzy wzory, projektuje i wykonuje koronki  do ubrań,  biżuterię. Uczestniczyła w wielu festiwalach i spotkaniach koronkarskich prowadząc pokazy i warsztaty w Polsce oraz za granicą.

Uczestnicy pod fachowym okiem podjęli naukę koronki klockowej od podstawowych koronkarskich splotów. Technika wyrobu koronki klockowej wymaga dużej cierpliwości i wielu, wielu godzin ćwiczeń, o czym przekonali się uczestnicy warsztatów. Wspaniała atmosfera, ogromna chęć zdobycia wiedzy to nie tylko zasługa instruktorki, ale samych uczestników.

Warsztaty zapewniły uczestnikom powrót do przeszłości, do czasu dzieciństwa babć i dziadków, ale przede wszystkim pozwoliły ciekawie spędzić wolny czas i rozwijać swoje umiejętności. Ponadto spotkanie pozwoliło zintegrować oraz poszerzyć grono ludzi promujących lokalną kulturę, folklor i tradycję. W warsztatach uczestniczyły 42 osoby z terenu powiatu chrzanowskiego.

Celem przedsięwzięcia było przywrócenie i utrwalenie tradycji rękodzieła ludowego, promocja rękodzielników, reaktywacja ginących zawodów, organizacja warsztatów rękodzielniczych oraz wystawa prac po warsztatowych a uzupełnieniem będą zdjęcia. Ponadto przekazanie mieszkańcom powiatu chrzanowskiego wiedzy na temat bogatej kultury naszego regionu, a szczególnie zainteresowanie ich podtrzymywaniem tradycji wykonywania zanikających zawodów.

Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze" serdecznie dziękuje Pani Monice Dąbrowa za profesjonalne przeprowadzenie warsztatów z techniki koronki klockowej oraz przypomnienie pięknej, ale zapomnianej sztuki jaką jest to kunsztowne koronkarstwo.

galeria zdjęć

Sroda, 12 września 2018
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze