UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Wtorek, 21 października 2014
Warsztaty kulinarne z Kołem Gospodyń Wiejskich z Regulic – projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Regulic i Nieporazu

W dniu 9 października br. Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze”  uczestniczyła w jednym z warsztatów w ramach projektu pt. „Kulinaria z KGW-przeprowadzenie cyklu warsztatów dla dzieci i młodzieży z terenu objętego Lokalną Strategią rozwoju przez KGW, zakup strojów regionalnych dla KGW oraz wydanie materiałów i filmu promocyjnego” realizowanym przez beneficjenta Stowarzyszenie Przyjaciół Regulic i Nieporazu. Warsztaty były doskonałą promocją lokalnej tradycji kultury kulinarnej i ludowej, rzemiosła naszego terenu, codziennych prac gospodarskich, ubioru Krakowiaków Zachodnich oraz wytwarzania ekologicznej żywności.

W programie warsztatów dzieci wysłuchały informacji przekazanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Regulic na temat tajników kuchni tradycyjnej, regionalnej, produktów ekologicznych oraz produktów rzemieślniczych.

Na warsztatach część dzieci uczyła się wyszywać krzyżykami na kanwie muliną, a część przygotowywać przetwory z owoców i warzyw. Dzieci były zafascynowane tym, co można stworzyć mając do dyspozycji igłę, materiał i mulinę. Szczególnie dziewczynki wykazały się wielką cierpliwością i dokładnością. Chłopcy woleli zajęcia, na których mogli zjeść coś dobrego. Najpierw wkładali do słoiczków owoce, z których powstanie kompot, a reszta owoców została szybko zjedzona. Efektem warsztatów były wysokiej jakości naturalne przetwory z owoców i warzyw. Kolejnym punktem spotkania były warsztaty pieczenia ciasteczek, gdzie dzieci poznawały smaki - wspólnie przygotowanych wypieków według tradycyjnych receptur. Panie zrobiły ciasto, ale to dzieci wałkowały, wykrawały i zawijały ciasteczka, które po upieczeniu szybko zjadały. Uczestnicy spotkania zostali poczęstowani tradycyjnymi lokalnymi wypiekami oraz pysznym kompotem. Dodatkowo uczniowie mogli spróbować pysznego chleba z masłem, upieczonego w tradycyjnym piecu chlebowym.

Ponadto uczestnicy pod opieką Pana Romana Palki zwiedzili Ekomuzeum Garncarstwa, Izbę Tradycji Regionalnych oraz zapoznali się z narzędziami rzemieślniczymi i rolniczymi używanymi jeszcze w ubiegłym stuleciu, poznali produkty rzemieślnicze wytwarzane do dnia dzisiejszego na terenie powiatu chrzanowskiego.

Spotkanie posłużyło integracji międzypokoleniowej, kultywowaniu, propagowaniu oraz pogłębianiu wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej.

Uczestnicy warsztatów otrzymali folder pt. „Przepisy kulinarne z Regulic i Nieporazu”, związany z lokalną tradycją kulinarną, który będzie dobrym przypomnieniem smaków dzieciństwa naszych mam i babć.

Dzieci korzystając ze słonecznej, jesiennej pogody odwiedziły regulickie źródełko, które zachwyca czystością i jest pięknym miejscem wypoczynku dla odwiedzających.

Bezpłatne warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, uczniowie wrócili pełni wrażeń. Może uda sie im wkrótce wykorzystać nowe umiejętności w zaciszu własnej kuchni i zaskoczyć rodziców pysznymi potrawami.

galeria zdjęć

 

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze