UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Poniedziałek, 21 października 2013
Koło Gospodyń Wiejskich z Mętkowa - obrzęd kiszenia kapusty

Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” została zaproszona w dniu 11 października 2013 r. na przedstawienie „Obrzędu kiszenia kapusty” do Szkoły Podstawowej nr 3 w Libiążu. „Zabawę” w kiszenie kapusty poprowadziły reprezentantki Koło Gospodyń Wiejskich z Mętkowa, a miejscem wydarzenia była klasa.

Wspólna praca, przy kiszeniu kapusty zbliżała ludzi w dawnych czasach i była okazją do towarzyskiego spotkania. Zajęcie to musiało odbyć się do końca października, gdyż później kapusta mogłaby się zepsuć, a nie ukisić. Czas kiszenia kapusty umilało wspólne śpiewanie oraz opowiadania.

Najpierw obierano kapustę z brudnych, uszkodzonych liści i drobno szatkowano. Później usuwano z główek tzw. głębie. Rozkrawano główki na połowy i drobno szatkowano. Kiedy już kapusta była pokrojona, jeden z mężczyzn przygotowywał się do jej ubijania. W naczyniu moczył nogi w gorącej wodzie i soli. Następnie po wytarciu nóg został przenoszony do beczki. Czasem czynność ubijania przypadała jednej z kobiet. Musiała wtedy ubrać się w dawny wiejski strój: szeroką spódnicę i barwną chustę. Bez tego kapusta nie mogła się udać. Poszatkowaną kapustę wrzucano warstwami do beczki, doprawiano ją (solą, zielem angielskim, liśćmi laurowymi, kminkiem czy marchewką), a kobieta (lub mężczyzna) deptała co sił w nogach. Kapusta musiała być solidnie udeptana. Było to zajęcie dość wesołe i sprzyjało zabawie. Pełną beczkę ustawiano w ciepłym miejscu, nakrywano drewnianą pokrywą i dociskano ciężkim kamieniem.

Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” składa podziękowania dla Koła Gospodyń Wiejskich z Mętkowa za zaangażowanie w kultywowanie lokalnych tradycji i obrzędów oraz Pani Aleksandrze Matysik Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Libiążu za zaproszenie.

 DSC08945.JPG

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze