UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Poniedziałek, 24 czerwca 2013
„Szkoła pachnąca tradycją” - warsztaty wicia wianków w Brodłach, Trzebini i Czyżówce

Warsztaty wicia wianków odbyły się w Brodłach, Trzebini oraz Czyżówce i zostały przeprowadzone przez Koło Gospodyń Wiejskich z Mirowa i Koło Gospodyń Wiejskich z Żarek.

Wicie wianków i tworzenie bukietów zielnych było związane nierozerwalnie ze zwyczajami i obrzędami ludowymi. Wianki wiło się na zakończenie oktawy Bożego Ciała, na wigilię Św. Jana, a bukiety zielne na święto Matki Boskiej Zielnej. Inne kwiaty i zioła wchodziły w skład wianków, a inne w bukiety zielne. Jak nakazuje tradycja w kompozycje wianków wchodziły przede wszystkim  zioła o  znaczeniu leczniczym, gałązki drzew, kwiatów i traw, takich jak: bylica boże drzewko, rumianek, mięta, rozmaryn, macierzanka, melisa, dziurawiec, szałwia, lubczyk, koniczyna, kwiaty lipy, jaśminu, chabry, kłosy zbóż i traw. Poświęcone wianki (pierwociny) święcono, a następnie zawieszano je w domostwach, czy innych budynkach gospodarczych lub suszono i stosowano do sporządzania naparów i mikstur. A wianki świętojańskie uwite na Św. Jana przez panny, na których szczytach umieszczano świeczki lub zapalano smolne kaganki i łuczywa puszczane były z nurtem rzeki. Według wierzeń, wyłowienie wianka przez kawalera oznaczało, że jego właścicielka tego  samego roku znajdzie męża.

Bukiety zielne tworzone  były z ziół, kwiatów, owoców, zbóż i traw.  Święcono je, a następnie wykorzystywano dla ludzi i zwierząt oraz okadzano nimi domostwa. W warsztatach uczestniczyło 106 osób.

Celem przeprowadzonych warsztatów było pielęgnowanie zamierających tradycji i obrzędów.

LGD „Partnerstwo na Jurze” składa podziękowania dla pań: Bronisławy Jochymek, Lucyny Szwajdych, Beaty Krause i Kazimiery Musiak – artystki ludowej, która opowiedziała o tradycji wicia wianków i puszczania ich na wodę z Koła Gospodyń Wiejskich z Mirowa oraz  dla pań:  Stanisławy Dęsoł, kierowniczki zespołu „Macierzanki”, która opowiedziała o tradycji wicia wianków i tworzeniu bukietów zielnych, Józefy Miziołek i Genowefy Waligóra z Koła Gospodyń Wiejskich z Żarek za przeprowadzenie warsztatów wicia wianków oraz za kultywowanie zamierających tradycji i obrzędów.

 

galeria zdjęć

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze