UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Czwartek, 06 czerwca 2013
Warsztaty nt. Odnawialnych źródeł energii

W dniach 3 i 5 maja 2013 roku LGD „Partnerstwo na Jurze” zorganizowało w Szkole Podstawowej nr 3 im. Stanisława Barana „Bolka” w Libiążu oraz w Szkole Podstawowej nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Trzebini warsztaty nt. „Odnawialnych źródeł energii”, które przeprowadził Pan Bogdan Bębenek z chrzanowskiej firmy „Zielona Planeta”. W warsztatach uczestniczyło łącznie 150 uczniów.

Dzieci miały okazję dowiedzieć się czym jest „czysta energia”, jakie są jej zalety i skąd ją pozyskujemy. Młodzi uczestnicy warsztatów zapoznali się ze sposobami wykorzystania energii słońca, wiatru, wody oraz tej ukrytej we wnętrzu naszej planety.

Motywem przewodnim zajęć była jednak energia słoneczna i to jej poświęcono najwięcej czasu.

Prowadzący objaśnił dzieciom, że z czystej energii słonecznej można produkować za pomocą modułów fotowoltaicznych - czystą energię elektryczną np. do zasilania żarówek oraz dzięki kolektorom słonecznym - czyste ciepło - energię cieplną w postaci np. ciepłej wody.

Uczniowie oraz nauczyciele wzięli udział w eksperymencie, który pomógł im zrozumieć dlaczego w instalacjach solarnych wykorzystuje się glikol, a nie zwykłą wodę. Badając temperatury zamarzania obydwu cieczy wykazali, że temperatura zamarzania glikolu jest o wiele niższa niż temperatura zamarzania wody. Dzięki temu nawet w zimie przy dużych mrozach kolektory słoneczne działają bez zarzutu.

Ze szczególną uwagą spotkała się część praktyczna prezentacji, gdzie oprócz doświadczeń uczestnicy mieli okazję obejrzeć z bliska kolektory słoneczne oraz moduł fotowoltaiczny.

Bardzo duże zainteresowanie wzbudziło zagadnienie produkcji prądu za pomocą instalacji fotowoltaicznych. Przykłady takich instalacji uczniowie mogą zobaczyć już w praktycznym zastosowaniu w swoim najbliższym otoczeniu. Zaledwie kilkaset metrów od szkoły znajdują się przystanki autobusowe, na których firma „Zielona Planeta” zainstalowała moduły fotowoltaiczne. Dzięki nim przystanki są zasilane prądem elektrycznym pozyskanym z czystej i darmowej energii słonecznej.

Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” składa podziękowania dla pana Bogdana Bębenka za edukowanie oraz budzenie świadomości potrzeby ekologicznego myślenia wśród dzieci.

Galeria zdjęć - Libiąż
Galeria zdjęć - Trzebinia

DSC04950.JPG

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze