UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Poniedziałek, 27 maja 2013
„Szkoła pachnąca tradycją” – tradycja opalania sobótki w Mętkowie

Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” została zaproszona na uroczystość opalania sobótki do Mętkowa.

Sobótki, zwyczaj prasłowiański, który zachował się w Mętkowie do dnia dzisiejszego. W  drugi dzień Zielonych Świąt rolnicy całymi rodzinami zbierali się na polach wśród zbóż i palili duże ogniska – sobótki. Od nich odpalano palmy („mietełki”) poświęcone w Niedzielę Palmową i z nimi biegali wśród rosnących zbóż, krzycząc głośno „uciekaj zarazo ze żyta, bo cię tam goni wielka sobóta” wierząc, że ochroni to zboża od chorób i zarazy oraz zapewni bogate plony. Te zabiegi wykonywali chłopcy i dziewczęta. Śpiewali ludowe piosenki, skakali przez ogniska, a kawalerowie brudzili sadzą dziewczęta na szczęście, aby wyszły za mąż jeszcze tego roku.

W dniu 20 maja 2013 r. mieszkańcy Mętkowa zebrali się wokół gigantycznego stosu leśnych gałęzi i czekali z  niecierpliwością na moment, w którym rozpali się ognisko. Podczas spotkania Koło Gospodyń Wiejskich z Mętkowa śpiewało ludowe pieśni, przy akompaniamencie akordeonistów. Rozbrzmiewały żarty i śmiechy, z których najwięcej uciechy miały dzieci. Ochotnicza Straż Pożarna z Mętkowa czuwała nad bezpieczeństwem uczestników.

Mętkowianie chcą odtwarzać i zachowywać piękne zwyczaje ojczyste, do których należy sobótka. Z radością obserwujemy wszelkie formy kultywowania dawnych zwyczajów – to one są wyznacznikiem naszej kultury i historii.

Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” składa podziękowania dla Koła Gospodyń Wiejskich z Mętkowa za krzewienie zamierających tradycji.

Galeria zdjęć

DSC04308.JPG

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze