UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Czwartek, 09 maja 2013
Rekonstrukcja bitwy pod uroczyskiem Ćwięk

Dla uczczenia 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” wraz z Trzebińskim Centrum Kultury oraz Gminą Trzebinia przygotowała rekonstrukcję historyczną potyczki z 4 maja 1863 r., która odbyła się na uroczysku Ćwięk.

Rekonstrukcja rozpoczęła się 4 maja o godzinie 1200 uroczystą Mszą Świętą w intencji powstańców styczniowych i Ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej w Płokach. Uroczystą oprawę nabożeństwa tworzyły osoby w strojach historycznych. Mszy przewodniczył i kazanie wygłosił ks. infułat Władysław Gasidło.

Następnym elementem obchodów była rekonstrukcja potyczki na błoniach obok kościoła. W ten dżdżysty owiany mgłą dzień przy akompaniamencie trąbki oraz z narracją Pani Agnieszki Bąk – kustosza Muzeum w Chrzanowie i Pana Zbigniewa Klatki – twórcy Teatru Ludowego Tradycja w Okleśnej rekonstruktorzy rozpoczęli widowisko od prezentacji grup historycznych.  Przedstawiono  powstańców pod dowództwem Józefa Miniewskiego, Żuławów Śmierci, Legie Cudzoziemską oraz oddział Moskali. Następnie odczytano listę powstańców z ziemi chrzanowskiej.  Do zaaranżowanego powstańczego obozu przybył hr. Adam Potocki w którego postać wcielił się sam Starosta Chrzanowski Adam Potocki. W jego obecności odbyła się powstańcza przysięga. Następnym elementem było starcie się wojsk rosyjskich z oddziałami powstańczymi. Spektakl zakończyła modlitwa zakonników – aktorów Teatru Ludowego Tradycja  z Okleśnej.

W inscenizacji udział wzięło ponad 90 ochotników, w tym kilkunastu na koniach. Wszyscy przebrani byli w ubrania z epoki wypożyczone z teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz z Łódzkiego Centrum Filmowego w Łodzi. Uniformy Żuawów Śmierci i Legii Cudzoziemskiej uszyła firma PAGE z Myślachowic.

Galeria zdjęć

Dziękujemy Trzebińskiemu Centrum Kultury za przekazane zdjęcia, wykonane przez firmę SNAAP.

 

Reportaże i zdjęcia w lokalnych mediach:

http://chrzanowski24.pl/wiadomosci-lokalne/ploki-rekonstrukcja-bitwy-pod-uroczyskiem-cwiek-fotorelacja-01015824

http://www.przelom.pl/przelom-online/8644/PLOKI-Odtwarzanie-potyczki-Byli-ranni/

http://www.przelom.pl/tv/13/291/Z-kosami-na-wroga/

http://www.chtvl.chrzanow.pl/

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze