UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Wtorek, 07 maja 2013
"Szkoła pachnąca tradycją" - warsztaty tworzenia bukietów kwiatów z bibuły

W dniu 2 maja 2013 roku w Szkole Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Luszowicach odbyły się warsztaty tworzenia bukietów kwiatów z bibuły w ramach projektu „Szkoła pachnąca tradycją”. Warsztaty poprowadziły reprezentantki Koła Gospodyń Wiejskich z Luszowic: Prakseda Kasprzyk, Jadwiga Pietrzyk, Władysława Garlińska i Rozalia Swerczek.
W dzisiejszych czasach bibułkarstwo należy do tzw. ginących rękodzieł. Umiejętność tworzenia kwiatów z bibuły posiada coraz mniej osób. Obecnie rzemiosłem tym zajmują się głównie twórcy ludowi, którzy świadomie kultywują dawne tradycje. Jedną z takich osób jest pani Prakseda Kasprzyk, która inspiracji poszukuje w świecie przyrody – tworzy kwiaty, liście, szyszki. Artystka przybliżyła techniki rękodzielnictwa takie jak: wycinanie, skręcanie, zwijanie, rolowanie, cukierkowanie czy becikowanie oraz opowiedziała o sposobie na utrwalenie żywego koloru i trwałego kształtu tworzonych dekoracji poprzez zanurzenie ich w rozpuszczonym wosku. Twórczyni udostępniła dzieciom szablony kwiatów, na których się wzorowały. Uczniowie wykazali się niezwykłą sprawnością manualną i ze stworzonych kwiatów ułożyli kompozycje w koszach. Zajęcia pochłonęły także najmłodszą grupę przedszkolaków, które rozpoczęły naukę od wykonywania prostych elementów kwiatów takich jak: łodyga, liście, płatki. Następnie uczestnicy wykonywali kwiaty oraz układali małe bukiety. Dzieci z:
- klasy I wykonały kosz kwiatów goździków,
- klasy II wykonały kosz kwiatów róż,
- klasy III wykonały kosz piwonii,
- klasy IV wykonały kosz maków,
- klasy V wykonały kosz żonkili,
- klasy VI wykonały kosz chabrów,
oraz do wspólnych działań dołączyło się Grono Pedagogiczne wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich tworząc kosz róż. W warsztatach tworzenia kwiatów uczestniczyło ponad 80 dzieci.
Pracownicy LGD mieli możliwość zwiedzenia Izby Regionalnej - łącznika tradycji z przeszłością stworzonej w szkole na przestrzeni dziesięciu lat.
Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” składa podziękowania dla Koła Gospodyń Wiejskich z Luszowic za kultywowanie zamierających tradycji oraz pobudzanie kreatywności twórczej dzieci.
Podziękowania kierujemy także do Dyrekcji oraz Grona Pedagogicznego szkoły, za zaangażowanie w przygotowanie i aktywny udział w zajęciach warsztatowych.

Galeria zdjęć

DSC03278.JPG

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze